Noc kostelů


Máte rádi zajímavé a originální kulturní akce? Pak byste možná někdy rádi navštívili takzvanou Noc kostelů. Oč se jedná? Je to aktivita, která je pořádaná každý rok ve večerních nebo dokonce nočních hodinách. Jsou zpřístupněny kostely křesťanských církví. Není to tedy jen „akce“ třeba katolické církve. Do Noci kostelů se zapojují evangelíci, baptisté, katolíci, starokatolící, jde to napříč konfesemi a jedná se tedy o velmi významnou ekumenickou aktivitu.
lavičky v kostele

Zajímavé kulturní akce

V kostelech a modlitebnách se organizují zdarma koncerty, prohlídky, různá divadelní představení, přednášky a také početné workshopy pro děti i dospělé. Návštěvníci si mohou prohlédnout sakristii, zkusit zahrát na varhany, prohlédnout si tajemné a strašidelné krypty případně vystoupat na věže a věřte tomu, že výhled z vysokých kostelních věží je skutečně úchvatný a fascinující. Mnohé farnosti sází také na gastronomii a tak mnozí hosté se mohou těšit na příjemné občerstvení v podobě domácích koláčků nebo klobásek.

Historie projektu

Samotná Noc kostelů vznikla v roce 2001 v Německu. Ovšem do České republiky přišla z Rakouska a první ročník se konal v květnu roku 2009. Návštěvnost v tom roce byla 300 000 návštěvníků. Návštěvnost ovšem rok od roku stoupá a noci kostelů velmi rádi navštěvují také nevěřící lidé, kteří si ovšem potrpí na kulturní vyžití a to zde rozhodně naleznou v míře víc než vysoké.
hala kláštera
V květnu příštího roku nás tedy čeká malé desáté jubileum Noci kostelů v České republice. Je pravděpodobné, že se budeme moci těšit na zajímavý a výživný kulturní program.
Noc kostelů je samozřejmě také akcí, která napomáhá v nevěřících lidech hrotit ostří nožů a vede k větší snášenlivosti vůči sakrálnímu prostoru. Protože Česká republika bohužel patří mezi nejateističtější země světa a zdejší lidé jsou na svůj náboženský apatismus i hrdí.
Noc kostelů se kromě Německa, Rakouska a Čech se koná také v Nizozemsku a na Slovensku.