I muži pečují o svou pleť a vlasy


Dnešní doba je některými lidmi označována jako velice rozporuplná. Za posledních dvacet let se tu prostřídalo několik období hospodářské krize i prosperity, a jestliže nyní hovoříme o ekonomickém vzestupu, ten bývá provázen neobvyklou expanzí stresových situací. Stres nás dnes zkrátka provází na každém kroku a to má pochopitelně značný vliv na naše zdraví. Projeví se to mimo jiné i na našem zevnějšku, ačkoli máme k dispozici řadu podpůrných kosmetických přípravků.

hlava muže

Lidé se však stále častěji obrací k přírodě a kromě inspirace v ní hledají přirozené prostředky pro regeneraci těla. Proč tedy nevyužít plně její sílu a nepřipravit si doma léčivé tinktury, krémy, pleťové masky nebo výživné balzámy? Již dávno neplatí, že péče o pleť je doménou ryze ženskou, i muži se musí starat o své vlasy a přiznejme si, že je častokrát zanedbávají.

Zimní péče o vlasy

Přirozená pokrývka hlavy trpí nejvíce v létě vlivem slunečních paprsků, resp. UV záření, a v zimě teplotními výkyvy, kdy často přecházíme z vytápěné místnosti do venkovního prostředí. Částečně nám v tom pomáhá pokrývka hlavy, ale ani ta není všemocná. Měli bychom tedy zejména v létě a v zimě pamatovat na regenerační ošetření vlasů.
oko muže

Naše babičky si byly moc dobře vědomy, jak pokrývku hlavy dobře regenerovat a vyživit. Používaly k tomu kvalitní, za studena lisovaný slunečnicový nebo mandlový, případně olivový olej, nebo olej z vlašských ořechů. V něm několik dnů nechaly macerovat některé bylinky, např. kopřivu, hluchavku, šalvěj, mateřídoušku, levanduli, pelyněk anebo heřmánek. Olej se pak před použitím opatrně zahřál na tělesnou teplotu a postupně vmasíroval do vlasů a nechal působit zhruba 45 minut před jejich umýváním šamponem. Tuto proceduru lze opakovat pravidelně alespoň jednou za 14 dnů a výsledek? Vyzkoušejte a uvidíte.

Pleťová maska z doby našich babiček

Muži mají sice na obličeji silnější vrstvu pokožky, ta však trpí častým holením, anebo nevhodnou stravou či životním stylem. Opět nám pomohou bylinky. Je-li vaše pleť spíše suchá a velmi citlivá, sáhněte po kostivalu lékařském. Můžete jej zakoupit v lékárně, anebo přímo nalézt v přírodě jako čerstvou bylinku. Vhodnou náhradou mohou být i drcená lněná semínka. Kostival nebo semínka lnu pak namočte do směsi vroucí vody s minerálkou (nejlépe Magnesia nebo Vincentka) a nechte několik hodin rozpouštět. Poté vše rozmixujte v mixéru, přidejte vaječný žloutek a vzniklou kaši naneste na pleť jako pleťovou masku. Pokud je vaše pleť spíše mastnější, případně trpíte na akné a různé vřídky, namísto kostivalu použijte kopřivu, sušený lipový květ, případně mátu. Budete možná překvapeni, jak účinné tyto přírodní přípravky jsou.