Jak využít ocet


Octů je mnoho. Do salátů se používá ocet jablečný, vinný, ovocný ocet nebo ocet balzamikový. Tyhle druhy vší studené kuchyni dodají chuť a šmrnc. Nejznámější a nejvyužívanější ocet je ale klasický ocet kvasný lihový. Tím samozdřejmě také můžeme dochucovat, používáme ho při zavařování, nakládání nebo do utopenců. Jeho využití mimo kuchyni je ale ještě širší a tak je velmi rozumné ho doma vždycky mít.
ocet a zelenina
S octem se dají dělat věci a pomůže vám například v tomto:
· Umí skvěle bojovat s vodním kamenem, a tak vám bude nápomocen při čištění zašlých a těžce odstranitelných nánosů ve vaně, sprchovém koutu či na bateriích.
· Vyčistí pračku, výborně si totiž poradí se zápachem v pračce a pročistí ji. Do pračky vylejte láhev octa a zapněte na vyšší program. On ocet moc hezky nevoní, ale pračce to prospěje, ovšem nezapomeňte pračku poté pořádně vyvětrat, než v ní budete zase prát prádlo.
· Vyleští zrcadla a okna, ocet se přidává i do vody se kterou myjete okna. A když vám dojde okena, použijte ocet jako leštěnku místo ní.
· Pomůže, i když něco chybí v lékárničce, zklidní pokožku po bodnutí hmyzem, vydezinfikuje ránu, což je ale opravdu pro odvážlivé a dětem uleví od vysoké horečky. Stačí do octa namočit ponožky, obout je na nohy a na ně natáhnout ještě jedny ponožky. Teplota dítěti rychle klesne. Pokud se vám objeví opar, můžete ho několikrát denně potřít octem. Rychleji zmizí pryč.
· Pokud vás trápí zápach v ledničce, ocet je na to skvělý. Nalejte ho do malé mističky a dejte do lednice.
· Pomůže vám odstranit nechtěné nálepky na sklenicích, nádobí či lahvích.
· Jestli objevíte na koberci skvrnu, polejte ji octem a nechte chvíli působit. Poté vydrhněte.
· Trápí li vás mastnota například na sporáku, ocet si s tím hravě poradí a odmastí co je potřeba.
· Rychlovarnou konvici vyčistíte také s octem úplně jednoduše. Stačí jej nalít do konvice a zapnout. Poté vyvařte konvici znovu jen vodou, abyste se zbavili octového zápachu.
buben pračky
Koho by napadlo, že s obyčejným octem se dá dělat tolik věcí. Je levný a koupíte ho na každém rohu v každém obchodě. Tak ho nezapomeňte mít vždy po ruce.