Osoba samostatně výdělečně činná (dále jen OSVČ), je v podstatě jen termín, který se používá v zákonech pro takovou osobu, která má příjmy z podnikání. Jedná se o živnostníky, zemědělce, umělce či kohokoli, kdo má samostatnou výdělečnou činnost. Jako úplně u všeho, i u práce má vše své výhody a nevýhody. Jaké výhody a nevýhody má stát se osobou samostatně výdělečně činnou proti tomu, být něčím zaměstnancem? Přinášíme vám jednoduchý přehled výhod a nevýhod.
Stát se OSVČ není vůbec těžké, jednou z výhod je velká svoboda a časová flexibilita, což je důvod proč se do podnikání pouští často maminky po rodičovské dovolené, které se nechtějí z časových důvodů vracet do původního zaměstnání. Další velkou výhodou je možnost seberealizace, která se využívá především u řemesel a výroby jako takové. Většina podnikatelů začíná na svém koníčku či zájmu, na něčem co člověka baví. Jste sám sobě pánem – nikdo vám nemůže poroučet a konflikty s nadřízenými jsou pasé, avšak můžou nastat problémy s podřízenými. Velkou výhodou je to, že si sami určíte, s kým budete nebo nebudete chtít pracovat.
Samozřejmě jako všechno, i samostatně výdělečná činnost má své nevýhody. Zásadní nevýhodou je třeba nejistý příjem, o který můžete poměrně rychle přijít, v případě nedostatku zakázek. Časově vám samostatně výdělečná činnost může zabrat více času za stejné peníze, nebo si naopak můžete vydělat mnohem více, než jako zaměstnanec. Některé banky mají problém poskytovat hypotéku pro OSVČ https://nebankovnihypoteky.net/hypoteka-bez-dolozeni-prijmu-podnikatelsky-uver/ a dělají kvůli tomu trochu větší potíže než klasickým zaměstnancům. Další nevýhodou je fakt, že si musíte buď sami zpracovávat daně, nebo si zaplatit účetní, aby to udělala za vás. Daňové přiznání může být navíc docela složitou věcí, takže není radno ji dělat, pokud tomu úplně nerozumíte. Ať se rozhodnete jakkoli, věříme, že když se do toho pustíte s vervou, tak se vám to povede a budete spokojení.