Pilotní provoz právního elektronického systému již běží!


Do tohoto pilotního provozu právního elektronického systému se od ledna připojily již desítky podnikatelů z regionů. V první polovině února se přidali do systému i úředníci ministerstva průmyslu, kteří provádí kontrolu, zda Hospodářská komora tak zvaně přeložila informace o povinnostech podnikatelů do uvedeného systému správně. První položkou, kterou kontrolovali byl právě živnostenský zákon. I živnostníci, kteří nemají zaměstnance, by měli znát až 780 zákonů, které jim mohou nařizovat nějaké úkony a plnění povinností. Pro obyčejné lidi může být se v zákonech těžké vyznat, když uvážíme, že aktuální zákonná úprava je obtížně pochopitelná i pro právníky.
hovory podnikatelů
Tlak na politiky
Protože tento navrhovaný systém nejprve shodil ze stolu Senát, pustila se Hospodářská komora do práce na systému sama. Strávila prací nad tímto projektem tisíce a tisíce hodin. Nyní se, po spuštění pilotního provozu, snaží projekt dostat znovu na oči politikům, aby se prosadil. Mimo ministryně průmyslu se k němu již vstřícně staví i ministerstvo spravedlnosti. Co se politických stran týče, jsou mu příznivě nakloněny samozřejmě ANO a ODS.
kladivo u zákonů
Piráti, i když po elektronizaci volali již dávno, systému aktuálně vyčítají, že je vlastně exkluzivně Hospodářské komory a podnikatele by za systém měli platit. Tedy podle Pirátů by měl být systém zdarma. Problém vidí ale hlavně v tom, že Hospodářská komora vstupuje za této situace do tohoto projektu v režimu soukromého subjektu. I přes investice desítek milionů korun do systému si Komora nenárokuje exkluzivitu, protože výklad zákona dělá spousta odborníků a mohou takový systém samozřejmě také postavit.
Aktuální snaha Hospodářské komory
Nyní je na programu prosazení toho, aby u každé legislativy byla k dispozici i tabulka povinností, které musí dotyční plnit vůči státu, a to nejen pro zákony vztahující se k podnikání, ale obecně pro všechny.