Grilování a muži


Češi se stali nejčastěji grilujícím národem v Evropě. Kdo má zahradu, vlastní většinou i nějaký venkovní gril. Obvykle se griluje na dřevěném uhlí, ale gril může být i elektrický nebo plynový. Kutilové dokáží vyrobit gril z lecčeho. Může posloužit stará kovová vanička, kolečko nebo buben z pračky. Nejčastěji se griluje maso různých druhů, uzeniny, ryby, hamburgery a zejména ženy rády grilovanou zeleninu, ovoce, mořské plody nebo sýry. Výbornou variantou jsou špízy, které můžete grilovat buď přímo na roštu nebo zabalené v alobalu. Na některých typech grilů připravíte i pečivo nebo lívance.

muž u grilu

Není rozhodně bez zajímavosti, že i muži, kteří se v kuchyni běžně nerealizují, se grilování rádi ujmou a považují tuto činnost za mužskou, tudíž jim vlastní. Žena jim do grilování nesmí mluvit, což je pro leckterou z nás těžká zkouška. Grilovací nářadí včetně samotných grilů prošlo vývojem, takže stane-li se muž fanouškem grilování, nezřídka si přeje pracovat s tím nejlepším. Výhodou tohoto hobby je, že lze muže obdarovat slušivou zástěrou na grilování či jinými grilovacími doplňky, když si lámete hlavu, čím ho o vánocích potěšit.

Grilování může být i zdravý způsob přípravy potravin za předpokladu, že budeme dodržovat pár pravidel. Rošt je třeba udržovat čistý bez připečených zbytků jídla.
grilované ryby
Vhodné je maso předem naložit do marinády, je pak křehčí a griluje se kratší dobu, než maso nenaložené. Lepší je se vyvarovat medu a cukru, protože se velmi rychle připaluje. Raději než po uzeninách sáhněte po kvalitním mase. Pokud se vám podaří něco spálit, rozhodně nejíst a bez milosti vyhodit. Je také důležité zamezit, aby tuk či marináda odkapávaly přímo do rozžhaveného uhlí. Tím vznikají rakovinotvorné látky, které se dostanou i do grilovaného pokrmu. Zabránit tomu lze použitím grilovací podložky nebo alobalového tácku.
grilování klobás

Ponechme mužům vládu nad grilem a my se můžeme také jednou nechat obsluhovat. Nezapomeňte svoji drahou polovičku za odvedený výkon pochválit, přispějete tím k rodinné pohodě.