Je nebankovní hypotéka bezpečná?


V případě, že klient banky nedosáhne na hypotéku, hledá další možnosti, jak financovat své bydlení. Vždyť půjčování peněz není rizikem pouze pro dlužníka, ale také pro věřitele, což je také důvodem, proč si banky své klienty předem pečlivě potřebují. Nebudou přece půjčovat nikomu, u koho si nejsou jistí, že jim peníze vrátí zpět. Lidé proto hledají jiné možnosti a dříve nebo později narazí na nebankovní půjčky, jimž v touze po vlastním bydlení podlehnou. Je ale tento typ bezpečný?

analysis-680572_1280

Odpověď zní ano i ne. Největší nebezpečí je spjato s jištěním – tyto společnosti totiž nebývají tak stabilní a mohou tedy ukončit svou činnost předtím, než vyplatí slíbenou částku. Další riziko je skryto v poplatcích a úrocích. To je samozřejmě ovlivněno více rizikovým dlužníkem, který by nemusel být schopen splácet. Pokud se klient do takové situace dostane, dluh mu naroste do takové výše, že na něj bude uvalena exekuce či dokonce zabavení nemovitosti.

Na druhou stranu, pokud si vyberete nebankovní společnost, která na trhu již nějakou dobu působí a je léty prověřena, sen o vlastním bydlení nemusí být tak daleko. Nebankovní hypotéka od těchto společností je navíc určena nejen na nemovitost, lze je vlastně použít na cokoli – refinancování, sloučení půjček do jedné, vyplacení exekucí atd.

apple-589640_1280

Solidní nebankovní společnost si vás samozřejmě také prověří – nebudou půjčovat jen proto, aby půjčená částka narostla v ohromný dluh, který i pro ně představuje jisté riziko. Často proto „přehlédnou“ méně závažné záznamy v registrech, které se ještě dají pro půjčku tolerovat. Stačí doložit pravidelné příjmy, čímž určíte celkovou výši úvěru a tedy částky, kterou lze každý měsíc bez problémů splácet. Výše úvěru je pak ovlivněna samozřejmě také hodnotou nemovitosti – finance jsou poskytnuty až do výše 70 % z odhadní ceny. Doba splatnosti se pohybuje v rozmezí 1 až 40 let, schválení a vyřízení půjčky je mnohem rychlejší než v bance.

Pokud tedy banka zamítla vaši žádost o úvěr, nezoufejte. Při výběru nebankovní společnosti mějte ale oči na stopkách, trh je plný podvodníků, kterým na klientech vůbec nezáleží, ba naopak, chtějí se sedřít z kůže.