Finanční ohodnocení za práci


Do zaměstnání chodíme pro to, abychom měli z čeho žít, protože výdaje za nás nikdo nezaplatí. Proto je dobré mít přehled, jak na tom finančně jsme.

Finanční ohodnocení za práci

Je adekvátní?

Každé zaměstnání by mělo být adekvátně ohodnoceno měsíčním platem. Přeci jen každá pozice je nějak náročná, vyžaduje jiné vzdělání, praxi a podobně. Hraje tu roli i spousta jiných aspektů, protože takové vzdělání nám nezajistí vysoké výdělky, ale obecně platí, že lidé s vysokou školou vydělávají více. Již při hledání práce sledujeme nabízenou mzdu, protože pochopitelně chceme vydělávat co nejvíce peněz.

peněženka s kartami

Někdy je však lepší vzít méně náročnou práci blíže k domovu a horším ohodnocením, což už je na každém. I když už někde pracujeme, tak nás zajímá, kolik berou kolegové nebo zaměstnanci v jiných firmách, přičemž mít přehled se hodí. Naštěstí jsou tu platové tabulky, které nám nastíní příměrnou měsíční mzdu. Musíme však pamatovat na to, že je to kompletní průměr, který ovlivňuje lokalita, počet let praxe a tak dále. Takže je to jen taková orientační částka, podle které můžeme zjistit, jestli nemáme nízký plat.

Řekněte si více

Nabídky udávané firmami bývají většinou v mzdě hrubé, protože to taková částka, kterou nám že svých peněz na výplatu odvedou. My však musíme zaplatit pojištění, daň a další věci, takže čistá je výrazně nižší. Abychom si snadno mohli třeba z inzerátu spočítat, kolik nám přijde na účet, tak existuje kalkulačka hrubé mzdy Kalkulackacistemzdy, kam zadáme pár údajů a hned nám vyjede výsledek. Ten je orientační, ale na takový přepočet to rozhodně stačí.

plná peněženka

Jestliže zjistíte, že Vaše finanční ohodnocení je nízké a myslíte si, že odvádí svou práci dobře, tak můžete požádat o navýšení platu. Samozřejmě bychom k tomu měli mít adekvátní důvod, protože zaměstnavatel nám jen tak nepřipadá. Ale když mu dokážeme na reálných faktech, že třeba odvádíme více práce a skutečně si přidání zasloužíme, tak skutečně můžeme uspět. Přeci jen větší výplata se líbí každému, takže se vyplatí na sobě pracovat a stále se v kariéře snažit posouvat vpřed.