X

Pilotní provoz právního elektronického systému již běží!

Do tohoto pilotního provozu právního elektronického systému se od ledna připojily již desítky podnikatelů z regionů. V první polovině února se přidali do systému i úředníci ministerstva průmyslu, kteří provádí kontrolu, zda Hospodářská komora tak zvaně přeložila informace o povinnostech podnikatelů do uvedeného systému správně. První položkou, kterou kontrolovali byl právě živnostenský zákon. I živnostníci, kteří nemají zaměstnance, by měli znát až 780 zákonů, které jim mohou nařizovat nějaké úkony a plnění povinností. Pro obyčejné lidi může být se v zákonech těžké vyznat, když uvážíme, že aktuální zákonná úprava je obtížně pochopitelná i pro právníky.

Tlak na politiky
Protože tento navrhovaný systém nejprve shodil ze stolu Senát, pustila se Hospodářská komora do práce na systému sama. Strávila prací nad tímto projektem tisíce a tisíce hodin. Nyní se, po spuštění pilotního provozu, snaží projekt dostat znovu na oči politikům, aby se prosadil. Mimo ministryně průmyslu se k němu již vstřícně staví i ministerstvo spravedlnosti. Co se politických stran týče, jsou mu příznivě nakloněny samozřejmě ANO a ODS.

Piráti, i když po elektronizaci volali již dávno, systému aktuálně vyčítají, že je vlastně exkluzivně Hospodářské komory a podnikatele by za systém měli platit. Tedy podle Pirátů by měl být systém zdarma. Problém vidí ale hlavně v tom, že Hospodářská komora vstupuje za této situace do tohoto projektu v režimu soukromého subjektu. I přes investice desítek milionů korun do systému si Komora nenárokuje exkluzivitu, protože výklad zákona dělá spousta odborníků a mohou takový systém samozřejmě také postavit.
Aktuální snaha Hospodářské komory
Nyní je na programu prosazení toho, aby u každé legislativy byla k dispozici i tabulka povinností, které musí dotyční plnit vůči státu, a to nejen pro zákony vztahující se k podnikání, ale obecně pro všechny.

5 / 5 ( 1 vote )
" : ."

Comments are closed.