Rozsviťme rostlinám


Rostliny světlo ke správnému růstu prostě nezbytně potřebují. Která zářivka je k tomuto účelu ta nejvhodnější? Jakou vybrat?

Na výběr máme na pultech obchodů skutečně velké množství různých zářivek. Protože jsou také úsporné, vytlačily z nich postupně klasické žárovky. V rozmanité nabídce je někdy dost těžké se orientovat. A to musíme ještě uvažovat nad tím, pro jakou fázi růstu konkrétní rostliny světlo vybíráme! Máme několik rad, které vám při nákupu pomůžou.
sazenice paprik.jpg
Zářivka lineární pro zakořenění
Světlo potřebné pro správné zakořenění rostlin je světlo červené. V rané fázi růstu rostlin je doporučováno světlo studené, modrobílé. Takové požadavky splňují lineární zářivky. Patří k nejoblíbenější. Hodí se spíše pro rostliny nižšího vzrůstu, protože mají menší výkon. Využívají se ke svícení sazenicím při předpěstování. Vhodné jsou pro bylinky, jako je pažitka, petrželka či bazalka.

Zářivka kompaktní pro menší rostliny
Pro rostlinky malé a střední jsou vhodné zářivky kompaktní. Také je můžeme najít pod názvem úsporné lampy. Mají již vyšší výkon než zářivky lineární, fungují ale podobně. Jsou pro rostliny vyráběny „na míru“ podle jejich aktuální růstové fáze. Můžeme si koupit kompaktní zářivky, tzv. úsporné lampy se spektrem růstovým, květovým i univerzálním duálním. Tyto zářivky vydávají menší množství tepla, proto je lze instalovat blíže rostlinám a můžeme s nimi ušetřit místo tam, kde je ho nedostatek.
sazenice rajčete.jpg
Vysokotlaká výbojka pro rostliny světlomilné
Tento druh zářivek má nejvyšší výkon. Je to až 1000 W. Vydávají též nejvíce tepla, na což nesmíme zapomínat při jejich umisťování. Instalujeme je výše nad rostlinné vrcholky. Také je potřeba zajistit dostatečné větrání. Pro fázi růstovou se používají halogenidové výbojky. Pro pěstování plodících světlomilných rostlin, jako je rajče nebo paprika, jsou doporučovány ty, co produkují více modrého světla – výbojky sodíkové.